הזכייה הגדולה

דאָס גרויסע געווינס
קומדיה מאת שלום עליכם
בקומדיה הקלאסית הזאת, שתיאטרון יידישפיל עידכן ועיבד לימינו, משתעשע שלום עליכם, גדול הסופרים היהודיים, בלשון מושחזת אך עם חמלה, אהבה והבנה, בחולשות אנושיות נפוצות. לדוגמה, הצורך שכל הבעיות תיעלמנה מעצמן בעזרת נס, השפעת הכסף הגדול על האדם ועל התנהגות הבריות, והקשר שבין תאוות ממון לרגשות אנושיים. שלום עליכם אינו מסתיר מאיתנו את העדפתו לכוחן של אהבה, פשטות, כנות ואמת. זוהי סאטירה אקטואלית מתמיד ומצחיקה עד דמעות, שהיא גם סיפור אהבה: אהבת נעורים השזורה בסיפור יחד עם אהבת האדם של המחבר.
מערכה ראשונהבביתו של שימעלע סורקר חייט עני יש שני שוליות צעירים מוטל וקופל. שניהם מאוהבים בבתו היפה של החייט ביילקה שמה. אשתו של שימעלע אטי מני מתלוננת על עוניים הגדול. סכנת פינוי מאיימת עליהם בגלל שהם מפגרים בתשלום שכר הדירה. נכנס שימעלע ומודיע שישיב ידו כרטיס לוטו והיום הוא יום ההגרלה. כאשר מגיע קולטון סוכן הבית כדי לגבות את החוב חוזרת ביילקנ מן הבנק ומסתבר שהם זכו בהגרלה.מערכה שניה שימעלע ואטי מני עוברים לבית רחב ידיים. עם התעשרותם הם זוכה ביילקה להצעת נישואין מעניינת מסולומון בנם של בעל הבית הגביר פיין. ההתעשרות מביאה אל סף ביתם גם זוג רמאים המפתים אותם להשקיע את כספם באמנות הקולנוע. ביילקה אינה שותפה לסחרחורת שתקפה את הוריה. היא מפוכחת. לבה נתון לשוליות החייטים. זוג הרמאים מחתימים את שימעלע על המחאה על סף הזכייה הגדולה ומסתלקים. כאשר מגיעים הזוג פיין ובנם לראות את הכלה המיועדת ולבדוק את הונו של שימעלע. מסתבר שהבת ברחה וגם הכסף נעלם מן הבנק.מערכה שלישיתביילקה ברחה חזרה אל בית המלאכה יחד עם שני שוליות החייטים. כבר ברור שלבה נוטה אל אחד מהם למוטל. הוריה נכנסים מבוהלים ומודיעים לה שהעושר התפוגג ונעלם כלעומת שבא. המשפחה המאושרת חוגגת את חתונתם של ביילקה ומוטל.
המסרים במחזהו של שלום עליכםשתי עלילות מקבילות בונות את המחזה: א. סיפור אהבתם של שני השוליות מוטל וקופל לביילקה בתו של החייט. ב. סיפור זכייתו שימעלע סורוקער עלייתו לגדולה ונפילתו בפח של שני הרמאים. מול אהבת האמת התמימה של החייטים הצעירים עומדת תאוות הבצע של המבוגרים. עולם הכספים הבורגני הוא אשליה (כמו עולם הקולנוע בו הוא מתבקש להשקיע את כספו) הדבר היחיד בעל המשמעות היא היכולת לאהוב אהבת אמת את האנשים סביבך. שלום עליכם מתאים במחזה את הדגם של הקומדיה הקלסית המוליירית לעיירה היהודית.
מאת: שלום עליכם, במאי: יצחק שאולי, מעצבת תפאורה ותלבושות: פרידה קלפהולץ-אברהמי, עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, תנועה: אלדר גרויסמן, מוזיקה: רוני וייס, ליווי מוזיקלי: לנה קופילביץ, עוזרת במאי ותרגום סימולטני: לורה סהר.
שחקנים: יעקב בודו, אנאבלה, מירי רגנדורפר, יהונתן רוזן, יובל רפפורט, עופר גולן, אירמה סטפנוב, מיכאל רוז'צקי, אריאל פורמן, אנדריי קשקר, נצר אלוני, ישראל טרייסטמן, אורי קובלסקי/ניב שפיר, מוניקה ורדימון, אמיתי קדר, עינת סגל-כהן.