על במת התיאטרון שלנו קמה היידיש לתחייה, מלאה בחוכמת החיים של אלו שאינם איתנו עוד.
"בעולם שבו המצפון והחמלה שקעו ברפש, היידיש לא תמה לגווע, היידיש הייתה הנפש" (חיים חפר)

תיאטרון יידישפיל – התיאטרון היהודי – הינו תיאטרון היידיש היחיד בישראל.

התיאטרון נוסד בשנת 1987 מתוך תחושת שליחות להציל את כבודה האבוד של השפה היידית ואת תרבותה, להחזיר לשפה זו את חינה, עממיותה ותפארתה, ולמקדה כמובילת תרבות עשירה ומשמעותית המהווה אבן יסוד חשובה בתולדות העם היהודי.

תיאטרון יידישפיל הוקם ע"י מנהלו האמנותי הראשון, שמואל עצמון-וירצר, כצורך חיוני להציל את כבודן האבוד של השפה היידית ותרבותה, ולהשיבן לחיים. המשימה, שנראתה בתחילה כבלתי אפשרית, לא זכתה מייד לאוזניים קשובות ולתמיכה, אך מאחוריה עמדו אנשי ציבור, חברה, כלכלה, אמנים מן השורה הראשונה, משרד החינוך והתרבות ועיריית תל-אביב-יפו, שבראשה עמד אז תומך נלהב של הרעיון, שלמה להט (צ'יץ) ז"ל. כל אלה הביאו להגשמת חלומו של שמואל עצמון וצוות שחקניו. בעזרת דבקותם בנושא, הצליחו לשמר ולהחיות נכס תרבותי והיסטורי והביאו לשנים של פעילות ענפה.

בנובמבר 2011 החליף ששי קשת את שמואל עצמון כמנכ"ל וכמנהל האמנותי של תיאטרון יידישפיל ומאז ועד היום הינו המנהל האמנותי של התיאטרון. 

משנת 2015 מכהן זליג רבינוביץ' כמנכ"ל התיאטרון עד היום .

במשך השנים העלה התיאטרון למעלה מ-100 הפקות חדשות בכל רחבי הארץ, וזכה גם להכרה בינלאומית בעקבות השתתפותו הקבועה בעשרות פסטיבלים בינלאומיים ברחבי העולם וזכייתו בשורה ארוכה של פרסים בינלאומיים. 

בתאטרון שיחקו מראשיתו, ועדיין משחקים, מיטב שחקני היידיש הוותיקים כמו יענקל'ה אלפרין (ז"ל), יעקב בודו אנאבלה, אורי אילון-קובלסקי ומוניקה ורדימון. אליהם הצטרפו במהלך השנים שחקנים צעירים, ילידי הארץ ועולים חדשים מבריה"מ לשעבר, מרומניה ומארגנטינה, אשר רובם למדו יידיש תוך כדי משחק ביידישפיל. בנוסף מופיעים בו שלל שחקנים אורחים מובילים כמו ליא קניג, מרים זוהר, טוביה צפיר, דובי גל, מייק בורשטיין, יונה אליאן-קשת, דבל'ה גליקמן, דודו פישר, אילן דר, אודיה קורן ועוד.

הרפרטואר של התאטרון עשיר ומגוון. החל מהקלאסיקה של שלום עליכם, אברהם גולדפאדן, איציק מאנגר, שלום אש ויעקב גורדין, דרך יצחק בשביס-זינגר וש"י עגנון, וכלה בחנוך לוין, יהושע סובול, הלל מיטלפונקט, ב. מיכאל, אפרים סידון ואחרים. כמו כן מועלות הצגות מהרפרטואר העולמי כמו: סמואל בקט, ניקולאי גוגול, ניל סיימון, וילי ראסל ועוד.

תיאטרון יידישפיל עולה ומשגשג: מעלה במקביל מספר הפקות מז'אנרים שונים, מפיק ארבע-חמש הצגות חדשות בשנה ומגדיל בהדרגה את קהלו. יתירה מכך, משנה לשנה, הקהל הופך לצעיר יותר. גם תיירים בני כל הגילים, המגיעים לישראל מאירופה המערבית וחבר המדינות, ארה"ב, אוסטרליה, ודרום-אפריקה, פוקדים את הצגות התיאטרון בעת שהותם בארץ ומתרגשים מהפגישה עם שפת אימם. יידישפיל הוא חלק מהתפריט העשיר של התיאטרון הישראלי הרפרטוארי הרב-גוני וכאמור הוא תיאטרון היידיש היחיד בישראל !

מעבר לרפרטואר מקיים התאטרון פעילויות שונות, חלקן כתרומה לקהילה, וחלקן כהמשך שימור שפת היידיש ותרבותה והעברתה לדורות הבאים:
– "תיאטרון החסד" – התאטרון מעלה כ-150 מופעים בשנה בבתי אבות ובמוסדות גריאטריים המפוזרים בכל רחבי הארץ. מדי שבוע צוותים של שחקנים מופיעים בפני קשישים שאינם יכולים להגיע לאולמות התאטרון.
– העצרת השנתית ליום השואה והגבורה – מדי שנה מקפיד התאטרון להעלות מופעים מיוחדים בערב יום השואה, יום הזיכרון לקורבנות השואה שהיידיש הייתה שפתם. ערבים אלה מוצגים ביידיש ומלווים בתרגום סימולטני לעברית.
– הצגות לתלמידי תיכון – תאטרון יידישפיל בשיתוף מינהל חברה ונוער במשרד החינוך וסל תרבות ארצי, חברו יחד לפרויקט שבא לקרב בני נוער, תלמידים ומחנכים לתרבות היידיש, ע"י הצגות המוצגות בשפה העברית משולבת עם יידיש מלווה בתרגום לעברית, רוסית וערבית.

הצגות יידישפיל מוצגות ביידיש ומלוות בתרגום לעברית ולרוסית
ההצגות מתורגמות גם לשפות נוספות בהתאם למקומות בהם התיאטרון מציג העולם.