הקוסם מלובלין

דער קונצענמאַכער פֿון לובלין
דרמה מוסיקלית ומרתקת מאת יצחק בשביס-זינגר (חתן פרס נובל לספרות)
ההצגה היא תערובת בלתי צפויה של קטעי קרקס ולוליינות עם הווי בית הכנסת ובית המדרש. קטעי מקהלה מרשימים ושירי סולו מרגשים חושפים את עולמן הפנימי של הדמויות. ההיבטים הויזואליים של הבמה והמוזיקה המקורית העשירה, יחד עם העלילה הדרמטית והטקסטים השיריים, יוצרים חוויה תיאטרונית מהמעלה הראשונה. קורותיו של הגיבור, יאשה מזור, שחייו הם מאבק מורכב ונפתל בין התאוות הארציות לשאיפה אל הנעלה והרוחני, הם משל ודוגמה לחייהם של צעירים רבים בתקופות רבות. במיוחד במקומות ובזמנים המאופיינים בשינויים ובהשפעות שונות, כשמתקיים מאבק פנימי חריף בין הקיים לבין החיים בחוץ – בעיר הגדולה, בארץ אחרת, בעולם ערכים אחר. היהודי הצעיר ברוך הכישרונות יאשה מזור, אותו קוסם מלובלין, מייצג אדם אוניברסלי, שבכל מקום בעולם ובכל זמן ניתן לפגוש בו, חי בעוצמה את לבטיו, את רגשותיו ואת מחשבותיו. בשביס זינגר היטיב להחיות את דמותה של האישיות האוניברסלית הזאת כיהודי המחובר בעבותות חזקים למקורותיו. העניין וההצלחה של "הקוסם מלובלין" מאפשרים גם לגלות ולהתקרב שוב ושוב אל הפנים הרבות של החיים היהודיים. היוצרים מפולין, שהעלו את המחזה בהצלחה גדולה בפולין, בגרמניה ובצרפת, עבדו מספר חודשים בתל אביב עם שחקני יידישפיל. את המוזיקה המקורית של זיגמונד קונייצ'ני מבצעת בהקלטה התזמורת הפילהרמונית של וורשה. הפקה גדולה ועשירה זו, הפותחת את העונה ה- 20 של יידישפיל, התאפשרה הודות לתמיכתה של קרן אדית וישראל פולק והקופרודוקציה הבינלאומית של התיאטרון עם מכון אדם מיצקביץ' מפולין, לרגל שנת ישראל-פולין 2009-2008 ולרגל יום הולדת 60 לישראל.
מאת: יצחק בשביס-זינגר, מעבד, במאי וכוריאוגרף: יאן שורמיי, שירים: המשוררת הידועה של פולין אגניישקה אוישצקה, מלחין: זיגמונד קונייצ'ני, מעצב תפאורה: ויצ'ק יאנקוביאק, מעצבת תלבושות: מרתה הובקה, מנהל מוזיקלי: מישה בלכרוביץ, מעצב תפאורה: מישה צ'רניאבסקי, מתרגמת ליידיש של העיבוד מהספר שעשו יאן שורמיי ומיכאל קומר: דינה טייטלבאום-שיין, תרגום סימולטני לעברית: לורה סהר, הנחיה ועיצוב קטעי קרקס: ערן לביא, ייעוץ לקסמים ואפקטים מיוחדים: אורי אשכנזי.
משתתפים: גרא סנדלר, יהונתן רוזן, שמואל עצמון-וירצר/ישראל טרייסטמן, סמדר בן-דוד, אליאן דבאל-שור, שרון ונצובסקי, ענת עצמון, הילה רביב-צור, מירי רגנדורפר, אנדריי קשקר, אריאל פורמן, עופר גולן, דורי אנגל, עמית רוזנברג, איתי בלייברג, נצר אלוני, ניב שפיר, רונית אשרי, אנאבלה, יובל רפפורט, אורי קובלסקי, טניה פלזנר, אירמה סטפנוב, עינת סגל-כהן.
משך ההצגה: כ-3 שעות.