הרשלה מאוסטרופול

הערשעלע אָסטראָפּאָליער
מחזה מאת משה גרשנזון
מי מאיתנו לא שמע או קרא על אותו יהודי שמח, אותו לץ עממי, בדחן ערמומי, בעל התעלולים ומעשי הקונדס. מי לא מכיר את הרשלה – דמות מיתולוגית מובהקת שהפך לגיבור בתרבות ובהומור היהודי. דמותו הציורית של הרשלה מאוסטרופולי הונצחה במחזהו המפורסם של משה גרשנזון, אשר הוצג בעיבודים שונים בכל התיאטראות האמנותיים היהודים בעולם, כגון: תיאטרונו של שלמה מיכואלס, אידה קמינסקה, מוריס שוורץ ואף בתיאטרון חיפה בעברית. המחזה הועלה בנוסח המקורי בתיאטראות האמנותיים באירופה עד מותו של המחזאי במלחמת העולם השנייה. מאז, למעלה מ-50 שנה אבדו עקבותיו של המחזה. שמואל עצמון-וירצר, שהיה מנכ"ל תיאטרון יידישפיל, חלם להעלותו מזה שנים רבות. עם גל העליה מחבר העמים, התדפקה על דלתו של תיאטרון יידישפיל בתו של משה גרשנזון ראומה, כשהמחזה בידיה, והחלום הפך מציאות. המחזה מבוסס על עלילה רבת תהפוכות בה מערים בתחבולותיו הלץ הרשלה על המלווה בריבית – הגביר רב קלמן, כדי לאפשר לשני זוגות נאהבים צעירים להשיג את מטרתם ולבוא בברית הנישואים. זוהי הצגה מוסיקלית עממית, בה ניחוח העיירה, כל גילויי החכמה וההומור, וצלילי השירה והמנגינות היהודיות באים לידי ביטוי.
בימוי: מיכאל לוריה, תפאורה: אלכסנדר ליסיאנסקי, עיצוב תפאורה ותלבושות: סרגיי ברזין, תאורה: מישה צ'רניאבסקי, תנועה: מרינה בלטוב, תרגום סימולטני לעברית: לורה סהר.
משתתפים: יעקב בודו, יענקלה אלפרין, קרול מרקוביץ, הלנה ירלובה, אנדריי קשקר, אנאבלה, אורי קובלסקי, ישראל טרייסטמן, יוסי סוקולסקי, יונת מתן, שי קמינסקי.