יושקה מוזיקאנט

יאשקע מוזיקאנט
מאת אוסיפ דימוב מככבים צעירי התיאטרון: גרא סנדלר – יושקע, אירמה סטפנוב – שיינע, אמיתי קדר – סמיונטשיק
הוא אוהב אותה, היא אוהבת מישהו אחר. ההקרבה שלו מאפשרת לה לזכות באהובה. אבל מה המחיר שכולם ישלמו?
"יושקע מוזיקאנט" הוא המחזה המצליח ביותר של אוסיפ דימוב (מחבר הקלאסיקה "החזן מווילנה", ששימשה בסיס לסרט המדבר הראשון "זמר הג'אז"). המחזה הוא פנינה והצגת חובה בכל תיאטרון יידיש. זהו סיפורו הנוגע ללב של יושקע, כליזמר חסר פרוטה, ואהבתו לשיינע, יתומה יפה המשרתת בביתה של גבירה עשירה, מאדאם לוריא. שיינע, מצידה, מאוהבת בבנה של בעלת הבית, סמיונצ'יק המפונק והפוחז, שבכלל מחפש לעצמו בעיר הגדולה שידוך עם ממון בצידו. סיפור אהבה והקרבה, בו מעורבים עצב, צחוק, חוכמה, ומוזיקה. הוא רצוף תהפוכות גורל דרמטיות וברקע, כחוט השני, עוברת ביקורת על כוחו של הכסף. המחבר, אוסיפ דימוב, יהודי רוסי משכיל (נולד 1878), בן דורו של ברנרד שאו שכתב בהתחלה ברוסית אך אחרי פרעות קישינב החל לכתוב על נושאים יהודיים ואף היגר לארה"ב, שם פעל בהצלחה רבה עם מיטב המפיקים והשחקנים. מחזהו "החזן מווילנה", שהועלה לפני שתי עונות בתיאטרון יידישפיל, הינו הבסיס לסרט הקולנוע המדבר הראשון "זמר הג'אז" עם אל ג'ולסון.
עיבוד ובימוי: יצחק שאולי, עיצוב תפאורה ותלבושות: פרידה קלפהולץ-אברהמי, עיבוד מוזיקלי: שי בן יעקב, כוריאוגרפיה: גלעד קמחי, עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, תרגום סימולטני: לורה סהר.
משתתפים: אנאבלה, דורי אנגל, רונית אשרי, מוניקה ורדימון, ישראל טרייסטמן, מירי רגנדורפר, אירמה סטפנוב, גרא סנדלר, אמיתי קדר, אורי קובלסקי, אנדריי קשקר, ניב שפיר.
ההצגה בליווי תזמורת כליזמרים חיה.