יריד הצחוק

אַ יריד פון געלעכטער
יצירתו של ההומוריסט והסטיריקן היהודי הגדול שפעל בין שתי מלחמות העולם, יוסף טונקל הידוע בכינוי דער טונקעלער (החשוך)
זוהי הצגה קומית מוזיקלית בסגנון קברט סאטירי. מערכונים, קטעי הומור ושירה בהשתתפות אנסמבל שחקני התיאטרון ובליווי תזמורת. יצירותיו של דער טונקעלער הועלו בהצלחה על במות התיאטרון הסאטירי היהודי שפרח בפולין בין שתי מלחמות העולם: "אזאזעל", "סמבטיון" ו"אררט". יצירותיו מבקרות ללא רחמים את טבע האדם בשפה העשירה של יהודי ורשה, והן עוסקות במנהגיו של היהודי החדש בעיר הגדולה והמודרנית. חיציו כוונו לימין ושמאל כאחד, ויצירותיו הן אספקלריה היסטורית חברתית של זמנו ומקומו. דער טונקעלער מצליף ביידיש עסיסית בחברה בת זמנו, אך דמויותיו נמצאות בקרבנו גם כיום, ובאופן מפתיע אנו מוצאים שהוא מדבר עלינו כאן בישראל של שנות האלפיים. יצירתו של דער טונקעלער העשירה גם את הרפרטואר של גדולי הסאטירה היהודית, דז'יגאן ושומאכער.
עריכה ובימוי: שמואל עצמון-וירצר ומוטי אברבוך, פזמונים: יענקלה אלפרין, מוזיקה וניהול מוזיקלי: מישה בלכרוביץ', תנועה: מרינה בלטוב, עיצוב תפאורה: פרידה שוהם, עיצוב תלבושות: אנה כרושצ'ובה, עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, תרגום סימולטני לעברית ולרוסית: לורה סהר.
משתתפים: יעקב בודו, אנאבלה, מוניקה ורדימון, ישראל טרייסטמן, הלנה ירלובה, לואיס מינסס, קרול מרקוביץ', גרא סנדלר, אירמה סטפנוב, אורי קובלסקי, אנדריי קשקר, יענקלה אלפרין, בת-שבע צייזלר.