קערת העץ

די הילצערנע שיסל
דרמה טראגי-קומית שנכתבה במאה שעברה בארה"ב, והועלתה בהצלחה על מיטב במות לונדון וברודווי.
הגדולים שבשחקני היידיש גילמו את התפקיד הצבעוני והנוגע ללב של ליאון רובינזון, מיוסף בולוף ועד שמעון פינקל בתפקיד חייו ב"הבימה". בימים אלה, "קערת העץ" היא הצגה עוד יותר אקטואלית ממה שהייתה אי פעם בעבר. במיוחד כאן, במדינה שהתבגרה והבינה, שאנשים לא נשארים צעירים לנצח. המחזה משרטט את דיוקנה של משפחה יהודית-אמריקנית והיחסים המורכבים בין אב לבניו ולכלתו ובין הסב לנכדתו האהובה. זהו מחזה שבו כולם צודקים, ועל הכול מרחפת אישיותו יוצאת הדופן ותאבת החיים של הסב. ליאון רובינזון, קשיש אופטימי ותוסס, חד-לשון ומבין עניין, מלא עדיין בחדוות חיים, נאלץ לגור בבית בנו הצעיר ומשפחתו, למגינת ליבה של כלתו, המקשה על חייו ורוצה להעבירו לבית אבות. באחת הביקורות על המחזה נאמר, כי החומר ממנו נעשתה "קערת העץ" ייגע בלב כל משפחה בזכות ההומור, הדמע, העדנה והחמימות המרכיבים אותו. לציון 50 שנות פעילות ענפה על הבמה הישראלית והיידית, מככב יעקב בודו בתפקיד שנתפר כאילו בשלמות למידותיו.
מאת: אדמונד מוריס, נוסח במה ובימוי: יצחק שאולי, תרגום ועריכת היידיש: יענקלה אלפרין ושמואל עצמון-וירצר, מוזיקה: אלדד לידור, עיצוב תפאורה: אבי שכוי, עיצוב תלבושות: סבטלנה ברגר, עיצוב תאורה: מישה צ'רניאבסקי, עוזרת במאי ותרגום סימולטני: לורה סהר.
משתתפים: יענקלה אלפרין, רונית אשרי, יעקב בודו, מוניקה ורדימון, ישראל טרייסטמן, הלנה ירלובה, קרול מרקוביץ', אירמה סטפנוב, גרא סנדלר, אורי קובלסקי, אנדריי קשקר.
משך ההצגה: כשעתיים ורבע כולל הפסקה.